1. Şekere dikkat

  Şeker tüketimi, son zamanların en büyük bağımlılıklarından biridir. Çikolata, kek, kurabiye,bal, reçel, marmelat gibi besinlerden gelen basit şekerin vücudumuza verdiği zarar tahimininizden daha fazladır. Bu sebeple bu besinleri tüketmek yerine; meyve, sebze ve süt ürünleri gibi vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğeleri bakımından zengin, bununla birlikte kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak gıdaları tüketmelisiniz.

  1. Fazla yağlı besinlere ihtiyacınız yok

  Besinlerin içinde bulunan doğal yağ haricinde vücudumuzun bundan daha fazlasına ihtiyacı yoktur. Fast food tarzı besinlerde bolca bulunan yağ, o öğününüzü bir kalori bombası haline dönüştürebilir. Tercihlerinizi doğru yaparak gereksiz kalori almayı engelleyebilirsiniz.

  1. Su için

  Her öğünden önce bir bardak su içmek masadan daha az kalori alarak kalkmanıza yardımcı olur. Midenizi dolduran su yemekten sonra daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve diğer öğüne kadar iştahınızı azaltır. İki öğün arasında 2-3 bardak su içerek vücudun susuz kalmasını önleyebilirsiniz.

  1. Proteini arttırın

  Protein içeriği yüksek besinler karbonhidrat ve yağlara göre daha çok tok tutar, iştahı azaltır.

  1. Duygusal açlık

  Stresli ve sıkıntılı anlarında meydana duygusal açlığın temelinde çeşitli psikolojik sorunlar vardır. Bu duygu bir anda meydana gelir ve gidermek için kontrolü kaybedip hareket ederseniz pişmanlık yaşayacağınızı unutmamalısınız. Böyle anlarda midenizi dinleyip doğru kararı vermeye çalışmalısınız.

  1. Kuruyemişlere dikkat

  Kuru yemişler yani yağlı tohumlar oldukça besleyici ve sağlık için yararlıdır. Bununla birlikte100 gramı ortalama 560-610 kkal enerji verir. Porsiyon kontrolü yapılmazsa fazla kalori almanıza sebep olabilirler.

  1. Kahvaltı

   İyi bir kahvaltı sizi gün boyu tok tutabilir.Kahvaltı yapmadan güne başlarsanız metabolizmanın uyku halinden günlük yaşama adapte olması zorlaşır. Metabolizma hızınız azalır ve kilonuz artabilir.
   

      8. Kendinizi aç bırakmayın, öğün atlamayın

  Aç kalmanın kilo vermenize bir katkısı olmadığı gibi bir süre sonra diyetinizi bozmanıza ve daha çok kalori almanıza yol açabilir. Yeme ataklarının çoğunun sorumlusu budur. 

  1. Lifli gıdalar dostumuz

  Lif içeriği yüksek sebze-meyveler daha uzun süre tokluk hissedilmesini sağlayarak ve kan şekerindeki ani oynamaları engelleyerek yüksek kalorili besinlere eğilimi azaltır.  

  1. Düzenli uyku

  İhtiyacınız olandan daha az uyuyorsanız beyniniz sizi enerji deposu olduğunu bildiği pasta, çikolata gibi yiyeceklere yönlendirecektir.

  1. Alkolü sınırlayın

  Alkol yüksek kalori içeriğine sahiptir. Bununla birlikte sunumları itibariyle ve yanında yenilen besinlerle bu kalori daha da artabilir. Bunun yanı sıra alkol kan şekerini düşürerek aşırı düzeyde açlığa sebep olur.

  1. Pişirme şeklinizi değiştirin

  Yemeklerinizi hazırlarken kızartma yerine haşlamanız veya fırında pişirmeniz kalorinin azalması için doğru bir adımdır. 

  1. Salata soslarına dikkat

  Sağlıklı ve düşük kalorili bir öğün yapmak istediğinizde uzun süre tok tuttuğu için salata mükemmel bir alternatiftir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken içine katılmış olan salata soslarıdır. Bunlar gizli bir kalori kaynağı olmakla birlikte genelde yüksek yağ içeriğine sahiptirler. Salata tüketiminde buna dikkat edilmeli, limon ve az miktarda zeytinyağı ile tüketilmelidir. 

  1. Kahve tercihi

  Vanilyalı, karamelli ve şekerli lezzetler.. “Sadece bir fincan kahve içiyorum” diye düşünülmemelidir. Starbucks’tan alacağınız kremalı bir adet büyük boy whitechocolatemocha’nın içinde 608 kalori vardır. Bunun yerine alacağınız yarım yağlı/yağsız sütle yapılmış bir filtre kahve hem sizi daha zinde tutacak hem de daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

  1. Karbonhidrat bağımlılığından uzak durun

  Kış aylarında kilo alma eğilimimiz daha fazladır ve vücudumuz ısı dengesini sağlamak için yağlanma eğilimine geçer. Bu durumda kendinizi koca bir dilim pasta ya da bir tabak soslu makarna yani karbonhidrat yerken bulabilirsiniz.  Sıcak çikolata, salep ve kremalı kahvelerde kışın en sık tercih edilen kalorili içeceklerin başında gelir. Şeker size kısa süren bir rahatlık, geçici bir neşe verebilir. Ancak etkisi geçtikten sonra kendinizi daha kötü, yorgun ve suçlu hissedebilirsiniz. 

  1. Alternatiflere yönelin

  Canınız bol ketçap-mayonezli patates kızartması çekmiş olabilir. Böyle durumlarda alternatifler üretmek sizin için yüksek kalorili besinlerden kaçıs yolu olacaktır. Örneğin patateslerinizi fırına atabilir, yanına ise yoğurt ve baharatlardan oluşan bir sos hazırlayabilirsiniz. 

  1. Diyet ürünlere aldanmayın

  Bazı “light” olarakkarşımıza çıkan tatlandırıcılı paketli yiyeceklere, şekerin yokluğunu hissettirmemek için sıklıkla normalden fazla yağ eklenir. Bu gerçeğin farkına varmadan, gönül rahatlığıyla yediğiniz o yiyeceklerle ekstradan kalori alabilirsiniz.

  1. Etiket okuyun

  Paketine uzaktan baktığınızda masum gözüken birçok yiyecek aslında düşündüğünüz gibi değildir. Aldanmamanız ve doğru tercih yapabilmeniz için ambalajlarda yer alan besin değerleri tablosunu ve içindekiler kısmını dikkatli okumalısınız. Bu şekilde daha seçici olabilirsiniz. 

  1. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüket! 

  1 bardak portakal suyunu elde etmek için 3 adet portakal sıkmak gerekir. Yani 1bardak portakal suyu ile 3 portakalın kalorisini almış olursunuz. Bunun yerine 1 portakalın kendisini yediğinizde, hem aldığınız kalori azalacak, hem de meyvenin posasını da tüketmeniz sayesinde daha uzun süre tok kalacaksınız.

   

  1. Hazır fastfood tarzı yiyeceklere hayır

  Bu besinlerin içerisindeki doymuş yağ oranının fazlalığı ve bununla birlikte çok yüksek kalori içerikleri ile tercih edilmemeleri gerekir.

  1. Yürüyüş yapın

  Yürüyüş yapmak, hem vücudunuz için gerekli hareketi size sağlayacak, hem de mental sağlığınıza iyi gelecektir. Kafanızdan günlük sıkıntıları, rutin işleri atmanızı sağlayabileceği için, aklınızdan çıkaramadığınız o pastanın düşüncesinden de uzaklaşabilirsiniz.